
Szukasz silnika elektrycznego DC? Sprawdź ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Masa rzeczy, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, żeby działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Szczotkowe albo bezszczotkowe, olbrzymie bądź małe, te silniki odmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek zwykle nie wie, jak są one zbudowane ani jak funkcjonują te urządzenia.
Silnik elektryczny prądu stałego – zasługa najlepszych inżynierów XIX w.
Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od prawie dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich opracowania, następujących ulepszeń i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w rozmaitego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych innowatorów połowy XIX w., jak np. Gaston Planté, Thomas Davenport oraz Thomas Edison. Silniki DC złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora, statora, rotora i szczotek. Dzisiaj na co dzień wykorzystywane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego dość awaryjnego podzespołu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są ogólnie lubiane za cichą pracę, a takżewysoką niezawodność.
Silniki DC znajdziesz w licznych popularnych sprzętach
Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są używane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD bądź w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki DC są podzespołem sterowanych zdalnie pociągów czy samochodów, czyli gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie kupimy także naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu branżach przemysłu, między innymi budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się codziennością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silniczki DC wykorzystują także hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki i robotyki.
Chociaż silniki DC o niskiej mocy bez problemu da się kupić w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od renomowanych marek.
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]