
Wybór najlepszego kierunku studiów to kwestia, z którą co roku mierzą się tysiące młodych ludzi. Niejednokrotnie decyzja ta stanowi o rozwoju przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu zaczęły się kolejne tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy zatem, jakie kierunki są najbardziej oblegane.
Wydziały popularne wśród abiturientów
W top 10 najpopularniejszych kierunków studiów niezmiennie na pierwszym miejscu znajduje się informatyka. Zainteresowani komputerami często wybierają także kierunki pochodne, które mają wysoki potencjał rozwoju. Są to oczywiście robotyka i automatyka, które nie są przecież kierunkami innowacyjnymi, jednakże dopiero wraz z postępem technologicznym przestały być uważane, za studia dla pasjonatów. W przypadku studiów pierwszego stopnia, abiturienci wybierają głównie psychologię oraz zarządzanie. Kolejno w zestawieniach uplasowały się prawo i administracja, kierunki ekonomiczne (np. rachunkowość i finanse), budownictwo czy wszelkie filologie (szczególnie angielska).
Najwięcej kandydatów na miejsce znajdziemy na kierunkach z dziedziny orientalistyki (japonistyka i sinologia), jak również matematyki. Ciężko dostać się także na wydziały związane z kreowaniem wizerunku, grafiką komputerową czy realizacją filmową. Trzeba zaznaczyć, iż spora liczba kandydatów na dany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Liczni maturzyści ubiegają się wszak o przyjęcie nawet na parę kierunków na raz.
Jak podjąć słuszną decyzję o studiach?
Rozmyślając o wyborze kierunku studiów warto wziąć pod uwagę zainteresowania, ale także ewentualny popyt na rynku pracy. Należy jednakże pamiętać, że wybrany kierunek nie musi determinować przyszłej kariery zawodowej. Absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą swobodnie poszerzać swoje umiejętności na studiach podyplomowych. Są one prowadzone na większości uniwersytetów i akademii i zwykle nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, by się na nie zapisać. Wystarczy dysponować tytułem magistra, inżyniera bądź licencjata.
Studencie, zapamiętaj! Okres studiów to czas, kiedy można również dodatkowo rozwijać swoje umiejętności przykładowo poprzez pracę w studenckich kółkach bądź wolontariatach. Trzeba zagospodarować te 5 lat jak najlepiej.