
Jeśli potrzebujesz szczegółowych wiadomości dotyczących laserowego usuwania żylaków, kliknij tu.
Powstawanie żylaków na nogach jest następstwem uszkodzenia zastawek żylnych oraz ucisku na żyły. Żylaki dokuczają na ogół paniom (istotnym czynnikiem przyspieszającym ich formowanie się są miedzy innymi ciąże), jak również osobom pracującym wiele godzin w pozycji siedzącej albo stojącej (to przykładowo pracownicy biurowi, kasjerzy i pracownicy linii produkcyjnych. Takie osoby regularnie odwiedzają lekarzy flebologów w poszukiwaniu efektywnych metod leczenia rozszerzonych żył. Jedną z nich jest laserowe usuwanie żylaków, innymi słowy EVLT.
Co to jest laserowe usuwanie żylaków?
EVLT, czyli dokładnie “Endo Venous Laser Treatment”, w języku polskim oznacza “wewnątrznaczyniową terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków trwa przeciętnie około godziny i przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Najpierw flebolog wykonuje badanie USG, dzięki któremu oznacza przebieg żył oraz określa miejsca wsunięcia jednorazowego włókna lasera. Światłowód lasera diodowego wprowadza się się w światło żylaka z użyciem igły, a potem obkurcza się niewydolną żyłę emitowaną przez laser wiązką światła. Po zabiegu pacjent ekspresowo powraca do normalnych czynności, przy czym musi przez parę kolejnych tygodni przestrzegać poleceń lekarza, jak m.in. przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, codzienny ruch, zakładanie pończochy uciskowej i, naturalnie, obowiązkowa wizyta kontrolna po zabiegu.
Przed laserowym usuwaniem żylaków trzeba poddać się kilku badaniom
EVLT uznawane jest za procedura mało inwazyjny i zarazem bardzo bezpieczna, nie zdumiewa zatem to, iż odkąd zaczęto szeroko stosować tę metodę na przełomie XX i XXI w., błyskawicznie stała się standardem w terapii żylaków, a w ostatnim dziesięcioleciu wykonywany jest także przez sporo polskich centrów medycznych. Istnieją jednak przeciwwskazania do wykonania EVLT, toteż przed otrzymaniem zgody na zabieg pacjent musi poddać się kilku testom, takich jak badanie poziomu glukozy we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu elektrolitów i morfologia krwi. Lekarz nie podejmie się też laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet oraz u osób, u których stwierdzono m.in niewydolność tętnic obwodowych, chorobę nowotworową bądź stan nadkrzepliwości krwi.
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce
Mob.: +48 664-029-922
E-mail:
[email protected]