
Więcej szczegółów o metodzie kasowej znajdziesz tu.
Przedsiębiorcy zazwyczaj rozliczają się z fiskusem przy użyciu metody memoriałowej, wedle której obowiązek zapłaty podatku VAT powstaje w chwili wystawienia faktury za sprzedaż towaru albo usług. Niestety w takiej sytuacji urząd skarbowy nie interesuje się czy na konto płatnika VAT wpłynęła należność od kontrahenta. W przypadku metody kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług zachodzi nie prędzej niż po przelaniu opłaty od kontrahenta.
Metoda kasowa – jakie warunki należy spełniać, aby z niej korzystać?
Nie pojawienie się na koncie opłat w terminie nie jest rzadkością. Osoby prowadzące działalność gospodarczą co rusz znajdują się w położeniu, kiedy muszą co jakiś czas dopominać się od kontrahenta zapłaty za sprzedane produkty lub wykonane usługi. Jeśli to zdarza się regularnie, nawet dobrze radzące sobie przedsiębiorstwo może liczyć się z stratą płynności finansowej, nie wnieść należnych podatków w ustawowym terminie i w efekcie narazić się na bolesne grzywny nałożone przez urząd skarbowy. Na szczęście tzw. mali przedsiębiorcy, innymi słowy firmy których przychód ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczył wraz z podatkiem 2 mln euro, są uprawnieni do korzystania z metody kasowej odkładając w ten sposób termin rozliczenia podatku do chwili otrzymania opłaty od kontrahenta. Z uwagi na wskazany przez przepisy limit z tej metody może skorzystać większość krajowych właścicieli firm, lecz muszą oni mieć świadomość, że korzystanie z tej drogi rozliczenia działa także w odwrotnym kierunku. Tym samym jeżeli sami mają problem z dotrzymaniem terminów płatności, nie będą mogli odliczyć podatku VAT z faktury zakupowej dopóki nie zapłacą stosownej należności. Deklarację o chęci skorzystania z metody kasowej dostarcza się urzędowi skarbowemu na druku VAT-R. Niezbędne jest też przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT i obligatoryjne umieszczenie na każdej wydanej fakturze dopisku “metoda kasowa”.
Co jest przyczyną, że księgowi nie rekomendują biznesom metody kasowej?
Metoda kasowa rozliczenia podatku VAT jest często odradzana niewielkim przedsiębiorstwom przez obsługujące je biura rachunkowe. Z reguły przyczyną tego jest po prostu kwestia ciągłego monitorowania wpływających płatności związanych z działalnością. Metoda kasowa wymaga przecież stałego ich pilnowania, żeby nie przegapić terminu uiszczenia podatku VAT. W przypadku przedsiębiorstw, które wysyłają miesięcznie do kilkunastu faktur nie jest to utrudnienie. Z kolei już przy kilkuset dokumentach nadzór przelewów wpływających na rachunek firmowy może zajmować nawet ponad godzinę dziennie. Dla takich podmiotów najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje minimalizację niebezpieczeństwa pomyłek przy księgowaniu i lepsze gospodarowanie czasem, jest użycie oprogramowania do automatycznego monitoringu należności, jakim jest robot Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]