
Na https://bit.ly/3z37nyQ odnajdziesz więcej szczegółów o Krajowym Systemie e-Faktur.
System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednakże finalnie właściciele firm na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać trochę dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla działów księgowości
Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie określoną strukturę danych opisanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie niewiele mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, ale dla właściwej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument jest doskonale czytelny. Fakt, iż faktury mają jednakowy format sprawia, że niezależnie od tego jakich aplikacji księgowych użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to istotna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas często mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia w aplikacji księgowej danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na nim zyskają
Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy przede wszystkim są zwolnieni z wymogu przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej dostaną zwrot podatku VAT, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nie zawieruszą (system zachowuje dane o nich przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego oraz VAT. Co istotne, konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, ale trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]