
Kiedy firma znalazła się w głęboki kryzys, wierzytelności względem partnerów rosną w zastraszającym tempie, a rozpoczęcie procedury upadłości zdaje się być jedynym możliwym wyjściem, być może przyszedł czas na rozpatrzenie innej alternatywy: restrukturyzacji.
Czym jest restrukturyzacja?
Restrukturyzację można zdefiniować jako transformację firmy, dążącą do uniknięcia jej upadłości i w następstwie wzrost jej wartości. W naszym kraju postępowania restrukturyzacyjne systematyzuje Prawo restrukturyzacyjne ustawa z maja 2015 r.. Nowe przepisy są zdecydowanie w wyższym stopniu ukierunkowane na przedsiębiorców i oferują im sporo możliwości zawarcia układu z wierzycielami. Również postępowania kończą się szybciej aniżeli w latach poprzednich i wymagają mniej formalności. Restrukturyzacja daje wiele korzyści: powstrzymać wykonanie niepomyślnych ugód, zahamować pędzącą spiralę zadłużenia, pozwalają przystopować egzekucje komornicze, a przede wszystkim ocalić przedsiębiorstwo przed upadłością.
Postępowania restrukturyzacyjne – przyspieszone układowe, sanacyjne, o zatwierdzenie układu
Wymieniony powyżej akt prawny definiuje 4 możliwości prowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego. Jest to:
– przyspieszone postępowanie układowe, które pozwala dłużnikowi na zawarcie układu po przygotowaniu i zatwierdzeniu rejestru zobowiązań w uproszczonej procedurze. Toczy się ono przed sądem, aczkolwiek w założeniu ma doprowadzić do możliwie najszybszego zawarcia układu między dłużnikiem oraz wierzycielami. Ten typ postępowania trwa z reguły nie dłużej niż pół roku.
– postępowanie układowe, na które decydują się przeważnie przedsiębiorcy obawiający się niewypłacalności. W tym bardzo drobiazgowym postępowaniu sędzia może zabezpieczyć dobytek dłużnika przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Czas prowadzenia tego rodzaju postępowania jest często dłuższy aniżeli 12 miesięcy, gdyż w kwestiach dotyczących zobowiązań spornych, to sąd podejmować decyzję o ostatecznej wysokości wierzytelności.
– postępowanie o zatwierdzenie układu, które toczy się bez udziału sądu. W tym postępowaniu to zadłużona firma przy współudziale z nadzorcą układu, którego notabene sama wyznacza, na własną rękę przeprowadza rozmowy z wierzycielami i zbiera ich głosy na piśmie. Rolą sądu jest tu jedynie potwierdzenie układu kierując się decyzją wierzycieli.
– postępowanie sanacyjne, które nie licząc działań mających na celu zawarcie układu z wierzycielami, pozwala dłużnikowi na przeprowadzenie działań sanacyjnych, a przy tym zapewnia najpełniejszą ochronę przed windykacją. Łączy się to jednak z przekazaniem zarządu nad przedsiębiorstwem.
Wypada zaznaczyć, iż istnieją ograniczenia, które określają to, który typ restrukturyzacji można zastosować w konkretnej sytuacji. Przykładowo przyspieszone postępowanie układowe i postępowania o zatwierdzenie układu można rozpocząć tylko wówczas, gdy kwota wierzytelności spornych nie wykracza ponad 15% całkowitych zobowiązań, w innym przypadku wymagane jest rozpoczęcie postępowania sanacyjnego albo układowego. Procedury restrukturyzacyjne są złożone, wobec tego jeżeli postanawiasz o ich prowadzeniu, ale nie masz pewności, który wariant będzie korzystny dla Twojej spółki, obligatoryjnie zgłoś się po wsparcie do doradcy restrukturyzacyjnego.