
Jeśli potrzebujesz sztabek srebra, skieruj się tu.
Od zawsze wiadomo, że inwestowanie w metale szlachetne jest dobrym sposobem na lokowanie środków finansowych, który z czasem zapewnia wymierny dochód. Najpopularniejszym obecnie metalem inwestycyjnym jest niezaprzeczalnie złoto, jednak ostatnio srebro przestało być traktowane zaledwie jako metal przemysłowy i znów cieszy się popytem pośród coraz szerszego kręgu inwestorów, zarówno tych z mniejszym, jak i sporym potencjałem finansowym.
Czy opłaca się inwestować środki w sztabki srebra?
Złoto pojawia się w naturze 17-krotnie rzadziej od srebra, wypada jednakże podkreślić, że wartość rynkowa srebra w porównaniu do wartości złota nie manifestuje tej zależności i stale jest zauważalnie niższa. Nabycie srebra jest jednak dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą urozmaicić swój portfel, a które nie mają kapitału umożliwiających kupno znacznych zasobów złota. Trzeba jednakże wiedzieć, że z uwagi na swoje cechy, srebro znajduje rozległe zastosowanie w różnych branżach przemysłu co sprawia, iż jego wartość szybciej reaguje na przemiany zachodzące na rynku światowym. Łatwo to swoją drogą spostrzec analizując wykres jego wartości z minionych 30-40 lat. Z tej również przyczyny inwestycja finansów w srebro obciążona jest większym prawdopodobieństwem niepowodzenia, więc zalecana jest inwestorom znającym bieżącą i prognozowaną sytuację na rynku kruszców. Można jednak zakładać, że zapotrzebowanie na srebro cały czas będzie się utrzymywało, a wraz z postępującym rozwojem medycyny, fotowoltaiki oraz elektroniki, w których srebro jest na co dzień używane, a także niemijającej popularności srebrnej biżuterii, można zakładać, że jego wartość będzie z czasem wzrastać.
Srebro w sztabkach – kupować duże czy małe
Tak ja złoto, sztabki srebra dostępne jest w kilku wagach, co ułatwia stworzenie portfela, pozwalającego sprzedaż zależnie od potrzeb małych bądź dużych jego ilości. Te najmniejsze, a wobec tego również w zasięgu finansowym statystycznego Polaka, to sztabki o wadze 100 g i 50 g oraz uncji trojańskiej. Naturalnie, gdy kupimy sztabkę o wyższym ciężarze, w rezultacie wydamy na srebro mniej, powinno się jednak pamiętać, iż nie da się podzielić sztabki i w razie chęci jej sprzedaży musimy znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. Z tej przyczyny jeżeli sztabki srebra mają być także zabezpieczeniem finansowym na “czarną godzinę”, warto zdecydować się na kupno sztabek w kilku ciężarach, by mieć możliwość w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile naprawdę musimy. Inną opcją jest też inwestycja w względnie kosztowniejsze srebrne combibary, innymi słowy zespolone 1-gramowe sztabki srebra dające się bez trudu rozłamać. Wadą kupna srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest fakt, iż – w odróżnieniu od złota – jego kupno i sprzedaż obciążone są VAT-em.
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]