
Uncja trojańska to jednostka miary, którą powinien znać każdy, kto chce zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją i pomnożyć posiadany majątek poprzez inwestycję w metale szlachetne. W artykule wyjaśniamy, ile waży uncja trojańska i skąd wywodzi się jej nazwa.
Uncja trojańska – co to jest?
Uncja trojańska to jednostka miary służąca do określania masy metali szlachetnych takich jak złoto, platyna i srebro. Nazwa “uncja trojańska” pochodzi od miasta Troyes w północno-wschodniej Francji, będącego w średniowieczu ważnym ośrodkiem handlowym.
Uncja trojańska oznaczana jest za pomocą skrótów “oz” lub “t oz“. Na sztabkach złota lub monetach słowo uncja zamieszczane jest w różnych językach. Przykładowo uncja w języku angielskim to “ounce”, w języku niemieckim – “unze”. Samo słowo “uncja” wywodzi się od łacińskiego słowa “uncia”, określającego wagę jednej dwunastej (1/12) rzymskiego funta (libry).
Uncja trojańska – ile to gram?
Wartość jednej uncji trojańskiej wynosi dokładnie 31,1034768 g. W rozliczeniach handlowych wartość uncji trojańskiej podawana jest najczęściej w przybliżeniu i wynosi 31,1035 g lub 31,1 g.
Uncja uncji nierówna – skąd wynika różnica?
Uncja trojańska nazywana jest również uncją jubilerską lub uncją aptekarską. Nie należy jednak mylić jej z uncją międzynarodową. Uncja międzynarodowa waży 28,34952981 g, czyli o niecałe 3 g mniej niż uncja trojańska i stosowana jest do określenia wagi takich produktów jak na przykład cukier, pszenica oraz innych, powszechnie stosowanych surowców.
Uncja trojańska – ciekawostki
- Produkowana przez Valcambi sztabka złota o wadze jednej uncji trojańskiej ma wymiary 22 mm x 38 mm x 2.30 mm.
- Najbardziej rozpoznawalny rodzaj sztabki (przez większość społeczeństwa znany głównie z filmów i programów tv) waży 400 uncji jubilerskich (400 × 31,1 gramów = 12,44 kg). Takie sztabki najczęściej gromadzone są przez banki centralne państw w celu powiększania rezerw złota. Prywatni inwestorzy zazwyczaj inwestują w sztabki o wadze od 10 g do 100 g, w tym w szczególności najbardziej popularne o wadze 1 uncji.
- Największa sztabka złota na świecie ma masę 250 kg i próbę 999,9. Jej wymiary wynoszą 45,5 cm x 22,5 cm x 17 cm. Wyprodukowana została przez Mitsubishi Materials Corporation, a podziwiać można ją w japońskim Muzeum Złota w Izu.
- Ceny złota, srebra oraz innych metali szlachetnych podawane są najczęściej na świecie w dolarach amerykańskich za uncję trojańską np. 1827.12 $/oz. W Polsce jednak w większości przypadków spotkamy oferty z cenami wyrażonymi w PLN (po przeliczeniu z USD). Tak więc ceny metali szlachetnych w Polsce są uzależnione zarówno od kursu samego kruszcu na światowych giełdach jak i również kursu naszej waluty do dolara amerykańskiego.
- Najpopularniejsze złote monety bulionowe mają masę jednej uncji trojańskiej. Ich faktyczna masa jest jednak zazwyczaj większa – aby zwiększyć trwałość i twardość monet do złota dodawane są stopy srebra i miedzi.
- Przykładowe monety o wadze 1 uncji trojańskiej to: Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Orzeł, Filharmonicy Wiedeńscy oraz południowoafrykański Krugerrand.
- Coraz większą popularnością wśród inwestorów cieszą się monety o wadze 1/2, 1/4 lub nawet 1/10 uncji trojańskiej.
Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/uncja-trojanska-co-to-jest-uncja-trojanska-ile-wazy-i-ile-kosztuje/