
Odpowiednie zabezpieczenie budynków przed złym wpływem wody jest bardzo ważne. Nawet perfekcyjnie wykonany, mocny budynek, zbudowany z wysokogatunkowych materiałów, może zostać zniszczony z powodu działania wody. Zdarzy się tak, gdy zaniedba się obowiązek zrobienia hydroizolacji bądź też przeprowadzi te prace nieodpowiednio lub z zastosowaniem niewłaściwych materiałów.
Z jakiego powodu hydroizolacja ma tak duże znaczenie?
Każdy budynek może mieć kontakt z wodą, nie tylko jeżeli zbudowany jest na gruncie podmokłym. Woda szkodzi zaś wszystkim materiałom budowlanym (szczególnie cegłom glinianym) – rozpulchnia je, narusza tynki i sprawia, iż budynek nie tylko prezentuje się nieestetycznie z powodu zawilgoconych murów, ale także ulega stopniowej destrukcji. Utrudnia to jego użytkowanie, a nierzadko wręcz, z powodu wilgoci w pomieszczeniach, czyni je niemożliwym do zamieszkania. Z oczywistych względów najbardziej zagrożone destrukcyjnym działaniem wilgoci są fundamenty, a to one decydują czy budynek jest stabilny, dlatego ich zabezpieczenie jest szczególnie istotne. Co więcej, zawilgocone fundamenty mają wpływ na gorszą termoizolację. Zły wpływ wody i wynikające z tego rezultaty znacznie zmniejszają też wartość obiektu, lepiej więc zabezpieczyć się przed taką sytuacją, wybierając stosowną hydroizolację.
Efektywna hydroizolacja
Do ochrony budynków przed kontaktem z wodą wykorzystuje się rozmaite techniki oraz materiały, w każdym przypadku jednak, kiedy pragnie się trwałości i funkcjonalności, należy wybrać materiały doskonałej jakości, oferowane przez cenionych producentów. W przeciwnym razie po krótkim czasie niezbędna może być wymiana izolacji, jej naprawa bądź uszczelnienie, a to pochłania wielkie środki finansowe i jest z reguły kłopotliwe.
Jeśli chodzi o rodzaje hydroizolacji, to znana jest hydroizolacja pozioma i pionowa. Ta pierwsza zabezpiecza przed wciąganiem wody przez ściany fundamentów, druga zaś zabezpiecza obiekt przed wilgocią z zewnątrz.