
Okna drewniane przez lata były najchętniej stosowanym typem okien. Potem zostały wyparte przez modele wykonane z PCV, jednak po latach na powrót doceniamy ich atuty. Dobrze wykonane i serwisowane okna drewniane są w stanie bowiem posłużyć dłużej niż okna plastikowe, zaś ich zakup pochłonie podobną sumę. Oprócz tego w niektórych sytuacjach ich wykorzystanie będzie niezbędne – niekiedy po prostu nie możemy postawić na któryś z nowszych modeli. W jakich przypadkach więc powinniśmy je wybrać? Z jakich materiałów są produkowane?
Z jakich materiałów robi się okna drewniane
Okna drewniane wytwarzane są tylko z niektórych gatunków drewna. W dzisiejszych czasach zazwyczaj wykorzystuje się sosnę, jesion, a także dąb. Ze względu na odporność na deszcz oraz promienie słoneczne, wytwórcy okien coraz chętniej sięgają po drewno spoza Starego Kontynentu – meranti, mahoń oraz teak. Te drugie są trochę droższe, lecz powinniśmy zdać sobie sprawę, że potrzebują mniej intensywnych napraw i łatwiej radzą sobie w ekstremalnych warunkach. Dla sporej liczby klientów ich plusem okazuje się też to, że nierzadko prezentują się korzystniej niż te wykonane z europejskich gatunków drewna.
Przykłady użycia okien drewnianych
Okna drewniane mogą być używane jako alternatywa dla modeli z PCV – są w porównaniu z nimi tańsze, zaś sprawdzą doskonale. Okna drewniane, a zwłaszcza skrzynkowe, są też stosowane w czasie rewitalizacji wiekowych posesji. Wykorzystanie innych surowców będzie wszak prowadzić do problemów w kontaktach z konserwatorem – grożącymi również dużymi mandatami.
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]