
Sprawdź, komu zlecić odbiór starych mebli.
Większość z nas z pewnością dobrze zna problem, jakie tworzą przedmiotów, których w tej chwili już nie potrzebujemy, a których z rozmaitych przyczyn nie potrafimy wyrzucić. By nie zagracały powierzchni domu, na ogół przenosimy je do piwnicy, na poddasze czy też do komórki lokatorskiej. Kłopot jednak w tym, iż po kilku latach także te pomieszczenia robią się na tyle zapchane, iż codzienne korzystanie z nich bywa utrudnione. Dopiero to skłania większość z nas do przeprowadzenia gruntownych porządków, stanowiących przesłankę do tego, żeby uwolnić się od uzbieranych przedmiotów. Takie duże sprzątanie nierzadko planujemy także, kiedy nabywamy zapuszczony dom lub dostajemy w spadku po kimś mieszkanie. Wypada więc mieć pojęcie, co zrobić ze zebranymi przedmiotami i jak szybko wywieźć stare meble ze strychu, piwnicy i domu.
Wywóz mebli – jak się ich pozbyć?
Odpady takie jak elementy ram okien, popsute meble, połamane panele ścienne lub podłogowe czy sprzęty elektroniczne nie mogą zostać wyrzucone do pojemnika przeznaczonego na odpady komunalne. Chcąc je wyrzucić, do wyboru mamy trzy możliwości. Pierwsze to osobiste przetransportowanie ich do PSZOKU, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wymaga to jednak dysponowania odpowiednio przestronnym bagażnikiem samochodu bądź przyczepą. Następne to poczekanie na okresową zbiórkę takich śmieci. Te przeprowadzane są na ogół raz w miesiącu – do czasu zbliżającej się zbiórki musimy zatem zagospodarować miejsce na przechowanie rupieci o znacznej objętości. Najwygodniejsze jest trzecie wyjście – zamówienie kontenera na odpady, który po wypełnieniu odwiezie odnajmujące go przedsiębiorstwo. Zatroszczy się ono również o legalną utylizację zebranych śmieci. Firmy wypożyczające kontenery nierzadko świadczą także fachową asystę przy sprzątaniu komórki, strychu względnie całego magazynu.
Utylizacja mebli – nie tylko porzucone na wysypisku
Stare meble, o ile będą przekazane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych albo firmy zajmującej się się utylizacją na co dzień, nie muszą zostać spopielone lub trafić na wysypisko. Po rozebraniu ich na elementy składowe i posortowaniu komponentów podług surowca, z którego są wytworzone, mogą być powtórnie przetworzone, dzięki czemu przyczynią się do stworzenia kolejnych przedmiotów. Utylizacja mebli, a zwłaszcza drewna, z którego w przeważnie się je wytwarza, polega na ogół na ich przetworzeniu w płyty wiórowe, które potem służą do produkcji kolejnych szaf, łóżek albo półek.
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina
Mob.: +48 501 322 008
E-mail:
[email protected]