
Okna zabytkowe najczęściej prezentują się dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie i są wielką dekoracją obiektów. Walory estetyczne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, zaś na ich wartość w dużej mierze wpływa również metryka. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, także okna muszą być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samemu z zastosowaniem dostępnych w markecie materiałów. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może przeprowadzić takie prace?
Jak odróżnić okna zabytkowe?
Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są również uchylane, a to powoduje, że niezbędne okazują się lufciki, z użyciem których możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – materiału, który wykazuje sporo zalet, jednak wymaga regularnej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego powodu tak ważne są uprawnienia osób konserwujących okna zabytkowe.
Naprawa okien zabytkowych
Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje dużych kwalifikacji – ten rodzaj okna cechuje się wszak zastosowaniem różnych, dziś już nieczęsto widywanych, sposobów. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie zdobyli dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w przeciwnym wypadku przyjdzie im zapłacić wysokie kary.
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]