
Powiedzmy sobie prawdę: stan powietrza w Polsce nie jest dobry. Pod tym kątem nasz kraj plasuje się na jednym z ostatnich miejsc wśród członków Unii Europejskiej. Codziennie przekazywane są kolejne raporty o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 i stąd też cały czas poszukiwane są wydajne rozwiązania, pozwalające poradzić sobie z postępującym zanieczyszczeniem, głównie w miejscach, gdzie podtrzymanie czystości powietrza jest ogromnie ważne (np. w obiektach służby zdrowia).
Filtry mini-pleat o klasie filtracji F7 oraz F9 – do domu i urzędów
Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), czyli filtry powietrza wysokiej efektywności, znane i stosowane są od lat siedemdziesiątych. Są obecne m.in. w domowych oczyszczaczach powietrza oraz odkurzaczach. W urządzeniach wentylacyjnych instalowanych w urzędach, biurowcach lub budynkach mieszkalnych świetnie spełnią swoje zadanie uniwersalne filtry dokładne typu minipleat, które w zależności od klasy radzą sobie z filtracją pyłów PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których cząsteczki tworzą smog. Nie są dla nich trudnością również większe zanieczyszczenia, jak pyłki roślin, spaliny bądź sierść zwierząt. Kupując filtry dokładne F7 czy F9 warto sprawdzić nie tylko ich skuteczność, ale również jakość ich konstrukcji. Te wytwarzane przez sieradzką firmę MARSS Filtry Hepa posiadają ocynkowaną stalową ramę cechującą się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i złe warunki atmosferyczne (jak znaczny poziom temperatury, wilgoci). Wydajny wkład filtracyjny wyprodukowany z włókna szklanego zabezpieczony jest standardowo siatką z aluminium od strony wlotu powietrza. W filtrach mini-pleat papier filtrujący złożony jest w drobne plisy i wzmocniony jest specjalnym klejem z tworzywa sztucznego, co sprawia, iż filtry te odznaczają się wysoką żywotnością. Filtry F7 i F9 dostępne są w kilkunastu wymiarach dopasowanych do zapotrzebowania każdego odbiorcy.
Filtry HEPA H13 oraz H14 – tam gdzie powinno się zachować wysokie normy sterylności
Do wykorzystania w przemyśle wymagane są jednak filtry o kategorycznie wyższej przepustowości przepływającego powietrza, którą umożliwiają filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy wkładu filtrującego są w nich rozdzielone w regularnych odstępach przez aluminiowe separatory, a wytrzymała konstrukcja, również sporządzona z ocynkowanej stali, jest odporna na wilgoć i wahania temperatury, co pozwala na wydajną filtrację w wymagającym środowisku (nawet do 80°C). Filtry tego typu instalowane są wszędzie tam, gdzie należy zachować najwyższe normy sterylności powietrza, jak przykładowo w przemyśle elektronicznym.
Zdjęcie pochodzi ze strony marss.pl.
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz
Tel.: +48 43 827 10 46