
Często widzimy w wyobraźni tę scenę – radosna para z filiżanką gorącej herbaty w dłoniach ogrzewa się przy płomieniach kominka. Na ogół jesienią oraz zimą mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości zamontowania kominka wszystkim, którzy mają dom jednorodzinny. Prawdą jest, iż tradycyjnego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jednakże możemy zaopatrzyć się w biokominek!
Eko kominek – jego charakterystyka oraz najważniejsze walory
Eko kominek, czyli tzw. biokominek, cechuje się tym, że zamontujemy go w praktycznie dowolnym mieszkaniu. Nie potrzebuje on utworzenia sieci przewodów wentylacyjnych, ważne jest natomiast, aby przestrzeń w którym zostanie postawiony eko kominek miała sprawną rotację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w lokalach absolutnie szczelnych. Sporym walorem eko kominka jest jego nieskomplikowana budowa (to wręcz wyłącznie obudowa i palenisko) oraz relatywna lekkość. Najczęściej wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, ale można znaleźć też modele z obudową ze szkła bądź kamienną. Niektóre eko kominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przestawianie, przykładowo wtedy gdy zdecydujemy się dokonać zmiany wystroju wnętrza. W ostatnich latach moda na eko kominki tak szeroko rozwinęła tę linię produktów, iż obecnie bez problemu dobierzemy jakiś jego wariant do każdego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostaniemy modele biokominków wolnostojących, wiszących lub narożnych. Spotkamy warianty biokominków z szybą lub bez, a także biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do montażu w altanach, na werandzie, tarasie, w ogrodzie lub na balkonie, które można użyć również jako dekorację ogródka restauracji czy hotelu.
Biokominek – ciepło bez potrzeby czyszczenia paleniska
W biokominkach nie spala ani węgla ani drewna, dlatego nie generuje się dym. Podczas wypalania się bioetanolu, który jest biopaliwem, tworzy się wyłącznie para wodna oraz CO2 (stąd przytoczona wyżej konieczność zapewnienia należytej rotacji powietrza w mieszkaniu). Charakterystyczną cechą paliwa ciekłego jest także to, iż po zakończeniu cyklu spalania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Nie osadzają się one zatem na sprzętach domowych czy meblach, bo biopaliwo spala się praktycznie w 100%. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – spalanie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Mankamentem dla poniektórych jest to, iż biokominki wyzwalają mniej ciepła niż standardowe kominki, niemniej jednak ich atuty, głównie opcja zainstalowania ich w mieszkaniu i ogromne walory aranżacyjne, są solidnym argumentem za ich kupnem.