
Problem zanieczyszczenia atmosfery dotarł już do świadomości zwykłego mieszkańca Polski i coraz rzadziej jest banalizowany. Polacy mają świadomość, iż czystość powietrza, które codziennie wdychamy, ewidentnie oddziałuje na nasze zdrowie. Aczkolwiek dopóki nie będą wdrożone efektywne rozwiązania, każdy może sam zadbać o swoje samopoczucie, na przykład poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.
Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka na rodzimym rynku
Im bardziej zindustrializowany rejon, tym większe jest ryzyko pojawienia się wysokiego stężenia PM2,5 i PM10, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój licznych chorób układu oddychania podatni są w szczególności rezydenci dużych miejscowości oraz terenów w sąsiedztwie zakładów przemysłowych wypuszczających do atmosfery znaczne ilości pyłów zawieszonych. Regularne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczne zmniejszenie negatywnego wpływu pyłów na zdrowie. I nie jest to obecnie nowość na rodzimym rynku – oczyszczacze powietrza wielu cenionych producentów, jak m.in. Airdog, Blueair bądź GREE, od lat obecne są w asortymencie wielu sklepów. Co istotne, poza filtrowaniem z atmosfery pyłów, nierzadko mają one także inne dodatkowe funkcje.
Jonizacja oraz wykrywanie dwutlenku węgla – pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza występują w różnych rozmiarach, wobec tego bez trudu kupimy sprzęt właściwe do danej objętości wnętrza. Są to urządzenia niezbyt ciężkie, zatem bez wysiłku daje się je przenosić pomiędzy pomieszczeniami. Poza eliminowaniem z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, wyłapują one dodatkowo drobnoustroje oraz grzyby, które mogą być źródłem wielu chorób lub reakcji alergicznych, a także niebezpieczny benzen. Wiele oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża oraz jonizuje powietrze, co tworzy w domu rześką atmosferę, a jednocześnie zapewnia lepszy sen. Część oczyszczaczy posiada również detektory wykrywające wysokie stężenie dwutlenku węgla. Kupno oczyszczacza powietrza zaleca się przede wszystkim osobom podatnym na alergie.